Czy marihuana jest środkiem odchudzającym?

Marihuana jako roślina

Marihuana jest roślinnym środkiem odurzającym. Do jej produkcji służą konopie indyjskie. Narkotyczne właściwości tych roślin znane są człowiekowi i wykorzystywane przez niego od wieków. Ojczyzną konopi indyjskich jest Azja. Od kilkudziesięciu lat rośliny te rosną w wielu krajach świata. Ich pojawienie się tam było skutkiem rozwoju globalnej produkcji marihuany. Produkcja ta wymagała stworzenia odmian, które mogą rosnąć i dawać plony w różnych warunkach klimatycznych. Tworzone przez genetyków marihuany odmiany tych roślin są łatwe w uprawie, rosną i dojrzewają szybko, są odporne na choroby, wilgoć, pleśń, wilgoć i szkodniki. Obecnie, na świecie hoduje się kilkadziesiąt różnych odmian konopi. Wiele z nich można uprawiać zarówno na wolnym powietrzu, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Uprawa konopi zaczyna się wiosną, gdy nasiona wkłada się do ziemi lub specjalnego podłoża. Konopie kwitną w środku lata, a ich kwiaty gotowe są do zbioru w połowie jesieni. Krzaki konopne swoim wyglądem przypominają choinki. Wysokość ich jest zróżnicowana, podobnie jak rozłożystość, kolor, zapach i kształt kwiatów. Kwiaty konopne zawierają psychoaktywną substancję chemiczną, dlatego to właśnie z nich produkowana jest popularna trawka. Konopne topy ścina się jesienią, poddaje suszeniu i rozdrabnia. Powstała w ten sposób marihuana gotowa jest do sprzedaży i podobna trochę do herbaty liściastej lub tytoniu.

Marihuana i prawo

Do pewnego momentu, na całym świecie panowała całkowita swoboda w zakresie upraw konopi i wykorzystywania ich jako środka odurzającego. W latach sześćdziesiątych w USA rozpoczęto regularną walkę z narkotykami. Zakazano wówczas produkcji, sprzedaży i używania wielu środków odurzających. Na międzynarodowej liście narkotyków znalazła się również marihuana. Zakazy związane z marihuaną w wielu miejscach aktualne są do dziś. W Ameryce używka ta legalna jest tylko w czterech stanach. W Europie marihuana jest legalna w Hiszpanii, we Włoszech i w Holandii. Polskie prawo zabrania uprawy konopi indyjskich. Zakaz obejmuje też przetwarzanie tych roślin w narkotyk, sprzedawanie go, propagowanie i użytkowanie. Rodzime przepisy zezwalają jedynie na posiadanie prywatnych kolekcji nasion konopnych. Nasion tych jednak nie wolno wykorzystywać w celu wytwarzania roślin na własny użytek. Przepisy prawa wielu krajów zmieniły się wobec marihuany medycznej. Medyczne produkty konopne niemające właściwości odurzających, od prawie roku legalne są też w Polsce.

Konsumpcja marihuany

Celem konsumpcji marihuany jest osiąganie odmiennego stanu psychofizycznego. Marihuanę konsumuje się poprzez palenie konopnego suszu lub żucie haszyszu. Konopny susz i haszysz zawierają psychoaktywny związek chemiczny o nazwie THC. Związek ten jest sprawcą tzw. haju. Haj, to przede wszystkim zmieniony nastrój i samopoczucie. THC wprawia człowieka w stan swoistego upojenia, w którym dominuje radość, szczęście, zadowolenie z siebie, poczucie mocy, chęć bycia w towarzystwie, zabawy i śmiechu. Rodzaj i siła haju zależą od odmian konopi znajdujących się w suszu. Odmiany te różnią się od siebie zawartością THC. Najsilniej działająca marihuana zawiera ponad 25% THC. Nie poleca się jej początkującym palaczom, ponieważ haj, który daje jest bardzo silny, wręcz powalający. Marihuanę pali się tak jak papierosy. Różnica polega na tym, że konopny dym głębiej wciąga się do płuc i dłużej zatrzymuje wewnątrz. Marihuana ma specyficzny zapach, który zostaje w ustach, w ubraniach i we włosach.

Czy marihuana jest środkiem odchudzającym?

Nie ulega wątpliwości, że nie jedząc i paląc marihuanę na pewno schudniemy. Jest to jednak niemożliwe, ponieważ zawarty w konopiach THC wywołuje tzw. zjawisko gastrofazy. Polega ono na powodowaniu silnego głodu i ogromnej chęci jedzenia. Marihuana intensyfikuje wszelkie wrażenia zmysłowe, a więc również te związane ze smakiem i zapachem potraw. Zwolennicy marihuany jako środka odchudzającego twierdzą, że gastrofaza nie powoduje otyłości, ponieważ THC przyspiesza metabolizm. Nie istnieją żadne badania naukowe potwierdzające, że marihuana w bezpieczny sposób pomaga pozbyć się nadwyżki kilogramów. Nawet jeśli THC przyspiesza spalanie materii, to przyjmowany regularnie może uzależniać psychicznie. Palenie marihuany nie jest więc najlepszym sposobem na utratę zbędnych kilogramów lub uchronienie się przed nimi.

Powiązane posty