Autyzm u dzieci - czy marihuana pomoże?

Połączenie dzieci i marihuany w jednym zdaniu to gwarancja rozpoczęcia gorącej dyskusji. A jeśli dorzuci się do tego jeszcze autyzm, można być pewnym wzbudzenia kontrowersji i całych miesięcy zażartych kłótni. Tymczasem badania są jasne: medyczna marihuana może być pomocna w terapiach spectrum autyzmu, o ile jej dawka i stosowanie będzie podlegało ścisłej kontroli.

W świetle polskich przepisów

W Polsce dopuszczalność stosowania medycznej marihuany nie reguluje jej podawania dzieciom z autyzmem. Możliwe jednak, że w związku z nowymi badaniami wkrótce się to zmieni. Mamy zresztą dość liberalne przepisy dotyczące samej marihuany, w tym kupowania nasion (na sztuki, nie kilogramy), co jest dozwolone dla osób powyżej 18 lat. Zakazane pozostaje uprawianie ziaren i sprzedawanie suszu zawierającego duże stężenia THC. Jak podają prawnicy, nie ma przeciwwskazań prawnych, aby dzieci i młodzież były leczone medyczną odmianą konopi zawierającą kannabinoid CBD.

Lekarze się boją?

Mimo legalności stosowania medycznej marihuany nadal wielu lekarzy wstrzymuje się przed jej przepisywaniem dorosłym. O wiele gorzej wygląda terapia u dzieci - lekarze zdają się obawiać wypisania recept dla najmłodszych i to mimo dziesiątek niezależnych badań potwierdzających pozytywny wpływ olejku CBD na dzieci z autyzmem. U badanych stwierdzono między innymi zmniejszenie napadów agresji i gniewu, większe wyciszenie, eliminację drgawek. Inne badania wskazują na zwiększenie koncentracji u dzieci ze spectrum a nawet zawiązywanie silniejszych relacji emocjonalnych z innymi osobami.

Powiązane posty